STORM CENTRUM NURKOWE
aktualności o nas kursy nurkowania wyjazdy wypożyczalnia galeria filmy kontakt +48 504 253 792
<
Malta wyspa Gozo 11.10.21-18.10.21
NEWSLETTER
podaj swój adres e-mail

centrum nurkowe storm zaprasza na wyjazd nurkowy

Malta
wyspa Gozo

przelot z wrocławia + apartament + 10 nurkowań – 2980 pln

Zobacz zdjecia z poprzedniego wyjazdu w galerii


Wakacje na Malcie. Znana i chętnie wybierana jako cel wycieczek Malta to nie tylko wyspa, ale i kraj. A położony w sercu Morza Śródziemnego kraj Malta jest archipelagiem złożonym z kilku bezludnych wysepek i trzech wsyp zamieszkałych: największej Malty, drugiej co do wielkości Gozo oraz Comino, na której cała infrastruktura sprowadza się do jednego hotelu, a stali mieszkańcy - do kilku farmerów.

Dwie największe wyspy oddziela półgodzinna przeprawa promowa. Z tyłu zostają bezludne klify północno-zachodniego koniuszka Malty, o które rozbijają się z hukiem fale. Na prawej burcie widać sielskie, porośnięte dzikim zielem Comino nad pionowymi brzegami którego góruje jedynie potężna wieża Santa Marija, którą rycerze maltańscy zbudowali dla ochrony przed Turkami. Prom zbliża się do przystani: z tej perspektywy Gozo jest zielone i tętniące gwarem w kolorowym porcie Mgarr.

Gozo. Nad stolicą wyspy góruje cytadela wzniesiona w geograficznym środku Gozo. Miejsce to było zamieszkałe prawdopodobnie już 7 tys. lat temu, przez Fenicjan przybyłych z niedalekiej Sycylii. Położony strategicznie archipelag maltański przez kolejne wieki przechodził z rąk do rąk, aż pojawili się Arabowie, którzy nazwali powstałe wokół cytadeli miasto Rabatem (czyli "przedmieściami"). Pod koniec XIX w. za panowania Brytyjczyków na cześć królowej Wiktorii zostało przemianowane na Victorię. Sami kawalerowie maltańscy nigdy nie mieli wielkiego serca do tej części swoich włości: ponieważ Gozo nieustannie łupili piraci, rycerze św. Jana okopali się na Malcie zamieniając ją w swoją twierdzę.

Dzisiejsza Victoria to raczej senne miasteczko wyglądające dokładnie tak, jak spokojne stare miasteczko wyglądać powinno. Ku cytadeli pną się wąskie wybrukowane ulice otoczone ciasno pastelowymi kamienicami z mansardami. W cytadeli znajduje się kilka małych muzeów, zaś w dawnych bastionach urządzono bary i kawiarnie. Najważniejszymi, wartymi zobaczenia zabytkami są: katedralny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany prawdopodobnie w miejscu dawnej świątyni Junony, pałace Gubernatorów i Biskupi oraz kilka klasztorów.


info:
tomek rubrycki
instruktor nurkowania
PADI MSDT 621408
DSAT TEC DEEP INSTRUCTOR
DSAT TEC TRIMIX INSTRUCTOR
instruktor pierwszej pomocy EFR
tel. +48 504 253 792
info@storm.wroc.pl
centrum nurkowe storm ul. jagiełły 3/1 50-201 wrocław e-mail: info@storm.wroc.pl